Bezpieczniki jak sama nazwa wskazuje chronią przed przegrzaniem się instalacji elektrycznej lub jej uszkodzeniem z powodu zbyt dużego natężenia prądu. Powszechnie używane są w domach, jak i lokalach usługowych oraz handlowych. Często zastępowane są przez nowocześniejsze urządzenia zabezpieczające, ale wiele domów i mieszkań dalej je posiada.
Bezpieczniki możemy podzielić według różnych kryteriów. Nie tylko chronią instalacje elektryczne (dostępne są wśród nich bezpieczniki topikowe i gazowydmuchowe), ale także przed uchodzeniem gazu z butli lub cofaniem się gazu lub płomienia. Wśród nich wyróżniamy bezpieczniki płynowe, obecności gazu. obecności płomienia czy przepływowe. Inny ich rodzaj to bezpieczniki mechaniczne (blokujące, dynamiczne i kinetyczne) czy termiczne (ochrona przed mrozem w instalacjach grzewczych oraz przeciwoparzeniowe). Ważnym typem bezpiecznika jest również ten przeciwpożarowy, który ostrzega osoby przebywające we wnętrzu pomieszczenia przed uchodzącym dymem. Według kryterium ich trwałości wyróżniamy również bezpieczniki jednokrotne i wielokrotne. Działają one także w sposób bezpośredni lub pośredni.
Każdy bezpiecznik ma jednak jedno zadanie- uchronić przed zagrożeniem zdrowia lub życia ludzi oraz nie doprowadzić do zniszczenia pomieszczeń, w których jest używany.
Najczęściej jednak występujące i kojarzone są bezpieczniki elektryczne. Topikowe są jednorazowe, ponieważ odcinają dostęp prądu, gdy stopi się jeden z ich elementów. Znamy je jako powszechnie nazywane "korki" w mieszkaniach i domach. Występują także ich mniejsze odpowiedniki w sprzęcie elektronicznym. Istnieją ich różne rodzaje i wielkości, zależy w jakich urządzeniach są używane. Drugim rodzajem bezpiecznika elektrycznego jest gazowydmuchowy, stosowany głównie w transformatorach. Nie dopuszcza do powstania w nim zwarcia lub poważnego przeciążenia.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy