Jak i gdzie utylizować tusze i tonery?

Jak i gdzie utylizować tusze i tonery?

Używanie sprzętu drukującego stało się powszechne. Z drukarek korzystamy w biurach, domach w miejscach użyteczności publicznej. Choć większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że tusze i tonery nie należą do odpadów które można wrzucać ze zwykłymi śmieciami to jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jak należy je prawidłowo utylizować by nie szkodzić zdrowiu człowieka i środowisku. Tusze i tonery zawierają dużo różnych związków chemicznych które naniesione na kartkę papieru nie są szkodliwe dla zdrowia jednak ich pozostałości zwłaszcza nieprawidłowo zutylizowane mogą przedostać się do środowiska i oddziaływać na nie negatywne. prawidłowa utylizacja tuszy i tonerów jest także regulowana przez prawo. Jak zatem utylizować tusze i tonery? Oto odpowiedź.

 

Jak utylizować tonery?

W naszym kraju każdy podmiot gospodarczy, który posiada urządzenie wielofunkcyjne lub drukarkę jest prawnie zobowiązany do utylizacji tuszy i tonerów. Mówi o tym ustawa z 14 grudnia 2012 roku. Ponadto każdy przedsiębiorca który zużywa ponad 100 kg tonerów laserowych rocznie jest zobowiązany do dostarczenia zestawienia danych o odpadach za poprzedni rok. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna. Utylizacja tuszy i tonerów obowiązuje także każdego obywatela, który korzysta ze sprzętu drukującego. Co prawda nie muszą oni ewidencjonować odpadów ale mają obowiązek zrobić to w sposób bezpieczny i niezagrażający środowisku lub zdrowiu ludzkiemu. Tuszy i tonerów nie można wyrzucić do zwykłego kosza z innymi śmieciami, a do odpowiednio oznakowanych pojemników. Istnieją też specjalnie wyznaczone miejsca do których można zanieść tego typu odpady.

 

Gdzie utylizować materiały eksploatacyjne?

Jednym z miejsc gdzie możemy zanieść przeznaczone do wyrzucenia tusze i tonery jest sklep. Obecnie w wielu supermarketach znajdują się specjalne kosze na elektroodpady, które przeznaczone są także na materiały eksploatacyjne. Można do nich wrzucać także drukarkę lub inny sprzęt elektryczny. Możemy także zanieść je do tego sklepu w którym je kupiliśmy. Sklep musi je od nas przyjąć ponieważ jest zobowiązany ustawą z 11 września 215 roku. Kolejnym miejsce do którego możemy zanieść zużyte tusze i tonery są tzw. Punkty Selektywnej Zbiórki odpadów Komunalnych. Do gminy w której mieszkamy należy wyznaczenie takiego miejsca. Dobrym sposobem na utylizację tuszy i tonerów jest ich sprzedaż firmom które zajmują się skupowaniem zużytych wkładów. Dzięki temu nie tylko zadbamy o środowisko naturalne, ale także zarobimy pieniądze.

 

Zobacz równeż: Co zrobić ze zużytymi tuszami i tonerami?

Opinie (0)

Zobacz firmy

HASBORG producent maszyn piekarniczych

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
Linea - Profesjonalny serwis maszyn TASKI

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Producent tonerów DMD Rzeszów

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Zalety pelletu sosnowego

Zalety pelletu sosnowego

Oprogramowanie antywirusowe - Wybierz najlepsze dla Ciebie!

Oprogramowanie antywirusowe - Wybierz najlepsze dla Ciebie!

Sklepy WWW

Sklepy WWW