Jak starać się o odfrankowienie kredytu?

Jak starać się o odfrankowienie kredytu?

Osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich miały nadzieję na tym zyskać, a tymczasem dużo straciły. Frank, który miał być na stabilnym poziomie, niespodziewanie poszybował w górę, a klienci banków, które udzieliły im kredytów zostali obarczeni ogromnym długiem do spłaty. O pomocy dla frankowiczów mówi się od dawna, jednak dopiero kilka miesięcy temu doszło do poważnych zmian w tej kwestii. Wszystko za sprawą wyroku Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że sądy mogą dokonać unieważnienia lub odfrankowienia kredytu. Na czym to polega i gdzie można starać się o pomoc?

Odfrankowienie kredytu - czym jest?
Odfrankowienie kredytu Rzeszów polega na uniezależnieniu umowy kredytowej od kursu franka szwajcarskiego. Dzięki temu kredyt we frankach można przekształcić w kredyt złotówkach, zachowując pozostałe warunki bez zmian. Oznacza to, że klient będzie spłacał raty jak dotychczas, jednak będą one niższe z uwagi na brak przeliczania ich do franka, z zachowaniem tego samego oprocentowania. Co ważne, takie postanowienie obejmuje nie tylko przyszłe raty, ale również te, które zostały już opłacone. Ty samym, bank zmuszony jest do zwrotu nadpłaty rat oraz kosztów poniesionych przez klienta w wyniku wahań kursu CHF. Innymi słowy, klient poniesie wyłącznie te koszty, które obowiązywałyby go, gdyby umowa od początku dotyczyła kredytu w złotówkach.

Kiedy możliwe jest odfrankowienie?
Aby starać się o odfrankowienie kredytu, trzeba spełnić pewne warunki. Przede wszystkim należy udowodnić, że bank działał niezgodnie z prawem udzielając kredytu indeksowanego. O takiej sytuacji można mówić, jeśli wysokość raty zobowiązania uzależniona jest od aktualnego kursu franka, w wyniku czego nie można przewidzieć całej kwoty, jaką klient musi zwrócić i narażony jest na duże straty finansowe. Potrzebna jest do tego umowa kredytowa, w której znajdują się sprzeczne z prawem postanowienia. W ten sposób skonstruowana została jednak większość umów o kredyty we frankach, zawieranych latach 2004-2008.

Jak starać się o odfrankowienie?
Po odfrankowienie kredytu należy zgłosić się do sądu składając pozew przeciwko bankowi, z którym podpisaną mamy umowę o kredyt bankowy. Sąd rozważy, czy klauzule indeksacyjne są sprzeczne z prawem. Istotna jest również kwestia, czy usunięcie klauzul będzie skutkowało możliwością dalszego wykonywania umowy. Jeśli nie będzie mogła być dalej kontynuowana, można starać się o całkowite unieważnienie kredytu.

Gdzie szukać pomocy?
Aby odfrankowić kredyt warto zwrócić się o pomoc do prawnika. W tej kwestii należy jednak zachować ostrożność, ponieważ od wyroku TSUE można zauważyć wysyp firm i ofert od osób, które oferują pomoc przy tego typu sprawach. Po poradę warto jednak zgłosić się do osoby lub kancelarii, która rzeczywiście specjalizuje się i ma doświadczenie w sprawach kredytów frankowych. W dużych miastach powiatowych i wojewódzkich znajdziemy wielu specjalistów, który wiedzą jak pozytywnie rozwiązać spór z bankiem o odfrankowienie kredytu. W Rzeszowie działają kancelarie prawne, które mają na koncie wiele korzystnie zakończonych spraw.

Opinie (0)

Zobacz firmy

HASBORG producent maszyn piekarniczych

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
Linea - Profesjonalny serwis maszyn TASKI

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Producent tonerów DMD Rzeszów

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Warsztaty edukacyjne dla szkół w Siedlisku Janczar

Warsztaty edukacyjne dla szkół w Siedlisku Janczar

Wykorzystanie maszyn pakujących do poprawy estetyki opakowań

Wykorzystanie maszyn pakujących do poprawy estetyki opakowań

Agencja reklamowa - usługi

Agencja reklamowa - usługi