Parę dobrych rad dotyczących oprogramowania

Parę dobrych rad dotyczących oprogramowania

Używaj legalnie zakupionego oprogramowania. Tylko takie postępowanie daje gwarancje, że nowe programy nic będą sprowadzone już z wirusem. W tym miejscu warto jednak zauważyć, że nawet dyskietki dystrybucyjne nic są wcale takie "pewne". Przykładami mogą tutaj być doświadczenia ze sprzedaży zarażonych produktów tak renomowanych firm jak: DataBeckcr, GFA, MacroMind czy Aldus Corporation współpracująca z firmami Microsoft, AshtonTatc, Lotus i Apple.

Posiadaj kopie zapasowe swoich programów.
Konieczność ta wynika nic tylko z zasad profilaktyki antywirusowej. W ranie jakiejkolwiek awarii systemu dyskietki z kopiami zapasowymi są zwykle jedynym źródłem, z którego można odtworzyć zawartość dysku. 
Nie oszczędzaj na dyskietkach przeznaczonych na kopie zapasowe. Posiadanie tylko jednej kopii zapasowej danego programu pociąga za sobą duże ryzyko. Kopia bowiem mogła zostać utworzona już po infekcji systemu więc pliki mogą być nieodwracalnie zniszczone.

Unikaj programów z niepewnych źródeł.
Dotyczy to szczególnie tak atrakcyjnych zdobyczy jak gry czy programy narzędziowe. Warto tu zwrócić także szczególną uwagę na same programy antywirusowe (!), coraz częściej bowiem renomowane firmy informują, że jakiś program nie jest ich autorstwa i podszywa się pod ich firmę !. Przykładem jest program SCANV73 firmy McAffe Associates, którego firma nigdy nie dystrybuowała. Można stąd przypuszczać, że twórcy wirusów próbują przemycić swoje produkty podszywając się pod legalnie istniejące firmy.

Chroń dostępu do swoich kopii zapasowych.
Unikając pożyczania kopii zapasowych nie stwarzasz świadomej lub niezamierzonej utraty swoich programów. W razie konieczności lepiej pożyczyć kopię z kopii i po zwrocie dyskietki bez sprawdzania natychmiast ją sformatować.
Posiadaj zawsze aktualne pakiety programów antywirusowych.

Nowe wirusy pojawiają się coraz częściej i tylko aktualne programy antywirusowe mogą pomóc w skutecznej likwidacji i profilaktyce. Nadaj prpzramom atrybut READ ONLY. Może to uczynić je niewidocznymi dla starszych wirusów, a także może pomóc w wykryciu wirusa, który zmienia ten atrybut na inny. Można tego dokonać za pomocą wielu programów narzędziowych jak np. PCTOOLS czy NORTON COMMANDER,a także komendą DOSu "attrib +R *.COM" i "attrib +R *.EXF_".
Zabezpieczaj tworzone przez siebie programy różnego rodzaju testami.

Opinie (0)

Zobacz firmy

HASBORG producent maszyn piekarniczych

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
Linea - Profesjonalny serwis maszyn TASKI

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Producent tonerów DMD Rzeszów

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Oprogramowanie w chmurze

Oprogramowanie w chmurze

Pułapki

Pułapki

Jak starać się o odfrankowienie kredytu?

Jak starać się o odfrankowienie kredytu?