Wykrycie wirusa

Wykrycie wirusa

W przypadku wykrycia wirusa na dysku lub na dyskietce należy bezwzględnie wyłączyć dysk (dyskietkę) z dalszej pracy aż do chwiłi podjęcia działań mających na celu likwidację infekcji. Absolutnie niedopuszczalna jest dalsza praca z dyskiem nawet tylko w celu dokończenia obliczeń czy jakiegokolwiek testowania dysku pod innym kątem niż wykrywanie wirusa. Może się bitwiem zdarzyć, że wirus już rozpoczął lub właśnie działalność niszczącą. Po wykryciu wirusa należy: 

Nie wpadać w panikę.
W bardzo wielu przypadkach spustoszenia na zainfekowanych dyskach są wynikiem nieprzemyślanych działań ze strony zdenerwowanych użytkowników, przeprowadzających np. formatowanie na niskim poziomie całego dysku (tracąc niejednokrotnie cenne programy i dane, a przede wszystkim czas) w celu likwidacji np. łagodnego wirusa. Wystarczy wyłączyć komputer.

Zdobyć maksymalnie dużo informacji o wykrytym wirusie.
Wiedza ta pozwoli nie tylko zorientować się co i jak zostało zarażone, ale jest także konieczna przy likwidowaniu zarówno samego wirusa jak i skutków jego działania. Dalsze działania uzależnić od rodzaju wykrytego wirusa i posiadanych programów antywirusowych.

Bardzo istotnym jest też wykrycie w miarę możliwości źródła infekcji. Pozwoli to na likwidację zagrożenia w przyszłości oraz nie dopuści do ponownego (jakże częstego) zarażenia całego systemu w trakcie np. odtwarzania skasowanych plików czy przy likwidacji skutków działania wirusa.

Opinie (0)

Zobacz firmy

HASBORG producent maszyn piekarniczych

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
Linea - Profesjonalny serwis maszyn TASKI

Warszawska 139
35-205 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Producent tonerów DMD Rzeszów

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Intranet i funkcje Intranetu

Intranet i funkcje Intranetu

Usługi świadczone przez agencje reklamowe

Usługi świadczone przez agencje reklamowe

Oferty agencji interaktywnych

Oferty agencji interaktywnych